Živá knihovna povolání

V rámci předmětu člověk a svět práce – volba povolání se 9. 4. 2024 uskutečnila exkurze na veletrh Živá knihovna povolání pro žáky osmých ročníků. Tato akce se konala v Eurocentru v Jablonci nad Nisou.

Žáci postupně navštívili celkem 8 stanovišť, která byla zaměřena na následující pracovní pozice:

1. elektronik a elektromechanik – ZF Automotive Czech s. r. o.
  1. kariérový poradce - ÚP ČR Jablonec n. N.
  1. seřizovač, technolog – Preciosa a. s.
  1. nástrojař, CAD designer, CNS obráběč a programátor - A. Raymond Jablonec s. r. o.
  1. zdravotní sestra, instrumentářka, sanitář - Nemocnice Jablonec n. N., p. o.
  1. rytec, obráběč kovů, brusička - Česká mincovna a. s.
  1. procesní inženýr - Cikautxo CZ s. r. o.
  1. policista, městský strážník - Krajské ředitelství policie Libereckého kraje, Městská policie Jablonec n. N.

Žáci se na každém stanovišti seznámili např.: jak vypadá pracovní den vybrané pracovní pozice; jaké je potřeba vzdělání; jaké jsou potřeba znalosti a dovednosti; jak vypadá kariérní postup; co firma vyrábí; na jaký průmysl se zaměřují (Jedno stanoviště trvalo cca 15 minut.).

Žáci poté zpracovali reflektivní pracovní listy, ze kterých vyplývá, že exkurzi považují za užitečnou a téměř každého zaujala některá prezentovaná pozice anebo firma. Mezi favority patřila Policie ČR a Krajská nemocnice Liberec, která má tradičně velmi poutavé stanoviště s možností vyzkoušet si různé zdravotní úkony.

Doprava na tuto akci byla hrazena z projektu Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání, a byla tak pro žáky zdarma.

Projekt Prevence předčasných odchodů dětí ze vzdělávání ve Velkých Hamrech CZ.03.02.01/00/22_029/0003805 je spolufinancován z Evropské unie.